I en særdeles teksttro filmatisering av nobelprisvinner J. M. Coetzees roman Disgrace møter vi en ruvende John Malkovich i rollen som litteraturprofessor David Lurie, en middelaldrende mann på stadig søken etter tilfredsstillelse av sitt seksuelle begjær. Filmskaperne fokuserer mest på den andre halvdelen av Coetzees mesterverk, der en urovekkende og svært ubehagelig skildret hendelse tvinger Lurie og datteren Lucy til å stirre rekkevidden av menneskelig ondskap i øynene.

Disgrace viker ikke i behandlingen av ondskapens problem, og den sørafrikanske settingen bringer også kontroverser om landets historiske rasisme på banen. Verkets fremste tematikk er de dyriske elementene ved menneskenaturen, og menneskenes behandling av dyr kobles på provoserende og tankevekkende vis til spørsmål om skyld, tilgivelse, ydmykelse og vanære. lab

Seminar tilknyttet denne filmen:

Søndag 12. oktober kl.18.00 Vika 1
DISGRACE FRA BOK TIL FILM
Panel: Stipendiat i litteratur ved UiO, Tonje Vold vil snakke om forfatteren og bokas plass i Sør-Afrikansk litteratur, sammen med en diskusjon om filmen med filmjournalist Audun Bråthen og romandebutant Tania Michelet (Afrika er ikke for alle).
Arrangører: Film fra Sør og Litteraturhuset

Originaltittel Disgrace

År 2008

Regissør Steve JACOBS

Manusforfatter Anna Maria MONTICELLI

Fotograf Steve ARNOLD

Produsent Julio DEPIETRO, Marlow DE MARDT, Steve JACOBS, Anna Maria MONTICELLI, Brigid OLEN

Med John MALKOVICH, Eriq EBOUANEY, Scott COOPER, Monroe REIMERS

Produksjonsselskap Fortissimo Films, Sherman Films, Whitest Pouring Films, Wild Strawberries

Spilletid 2t

Format 35mm

Lenker IMDb