BEAUTY AND THE DOGS OG LA FAMILIA TIL FILMFESTIVALEN I CANNES

Når årets utgave av den prestisjetunge filmfestivalen i Cannes går av stabelen i mai, er det med de to norske co-produksjonene Beauty and the Dogs og La Familia på programmet. Begge filmene er støttet med midler fra Sørfond.

- Dette er fantastisk. Det er en stor ære å få filmen til Cannes, kanskje spesielt fordi det er en film som kaster nytt lys på hvordan seksuell vold mot kvinner blir sett på i den arabiske kulturen, og derfor trenger - og fortjener - oppmerksomheten, sier Jørgen Lorentzen ved Integralfilm AS som er en av co-produsentene til Beauty and the Dogs.

Lorentzen sier han forventer at filmen kommer til å provosere og overraske publikum, blant annet fordi den har en uventet vending: - Den spiller på fordommene vi har om kjønnsroller i den arabiske kulturen.

Beauty and the Dogs ble støttet av Sørfond i 2015. Filmen er produsert av Habib Attia and hans tunisiske produksjonsselskap Cinetelefilms. Filmen handler om Myriam, en ung tunisisk student, som blir utsatt for et overgrep av tre politimenn etter å ha vært på en nattklubb i hovedstaden Tunis. Til tross for traumene hun er påført og utfordringene med å ta ut tiltale mot politiet i et korrupt system, er hun fast bestemt på å anmelde saken.

- Vår hovedmotivasjon for å bli med på prosjektet har vært å jobbe med Habib Attia og regissøren Kaouther Ben Hania. Begge er talentfulle, har en sterk samfunnsstemme og med en imponerende kinematisk visjon, sier Lorentzen som sammen med Nefise Özkal Lorentzen representerer Integralfilm AS.


La Familia mottok støtte fra Sørfond i 2015. Filmen er produsert av La Pandilla Producciones, og blant filmens co-produsenter finner vi det norske selskapet Dag Hoel Filmproduksjon AS, representert av Dag Hoel.

- Det er overveldende gledelig at La Familia er tatt med i konkurranseprogrammet til Semaine de la Critique! En perfekt start for filmen. Jeg har hatt et tidligere samarbeid med filmens produsent, så da hun presenterte La Familia og regissøren Gustavo Rondon for meg i Cannes for tre år siden, slo jeg til med en gang, sier Dag Hoel når vi snakker med ham noen dager etter han har fått den gledelige nyheten.

- La Familia er et eksempel på hvordan festivaler finner talenter og dyrker fram kunstnerskap. Filmen er utviklet i workshop i Cannes, og co-produksjonen ble planlagt der.

​I debutfilmen til Gustavo Rondón dreper tolv år gamle Pedro en gutt på sin egen alder. At drapet vil bli hevnet er sikkert, og derfor må Pedro, sammen med faren, flykte fra blokka han bor i. De to overlever ved å holde seg i skjul for hevngjerrige gjengmedlemmer i hovedstaden Caracas, og tar strøjobber for å tjene til livets opphold. Pedro og faren, som tidligere har hatt lite med hverandre å gjøre, må jobbe sammen for å overleve, noe som knytter dem sterkere sammen enn noen gang tidligere.

- Sørfond er blitt et viktig verktøy for norske produsenter som involverer seg i filmproduksjoner som gjør verden nyanserik, og som speiler andre virkeligheter enn de vi bryner oss på i Norge.

- Det har vært et slit å ferdigstille filmen, men du verden det skal det også være med filmer hvor så mye står på spill. Det er en regidebut, og den smeller rett inn der hvor den kan nå et virkelig stort publikum. Jeg glerder meg til filmen får norsk premiere på Film fra Sør senere i år!