Forståelse på kryss av kulturer
Ekteparet Heilemann har en forkjærlighet for brasiliansk film og har så langt fått med seg 15 filmer under årest festival. Enda skal de se flere. Vi møtte de Cinemateket og slo av en prat.
Modgunn og Arne Heilemann er glad i å se film, og har så langt fått med seg 15 filmer under årets filmfestival. Modgunn forteller at de er glad i brasiliansk film.
– Jeg har jobbet ved den brasilianske ambassaden, så Brasil er et land som står meg nærme, inkludert deres filmer, forteller hun.
Under årets filmfestival er mange brasilianske filmer representert. Den komplekse kjærlighetshistorien Praia Do Futuro, barnefilmen Amazonia, dramaet The Man of the Crowd og den Thelma og louise-inspirerte Buddies er bare noen av filmene publikum har kunne se under årets festival.
Madame Satã forteller den fascinerende historien til sangeren, danseren og transvestitten João Fransisco dos Santos som var en av Rio de Janeiros virkelige rebeller på 30-tallet.
De er begge enige om at internasjonal film åpner døren til en verden vi ikke har lett har tilgang til, og at den åpner dører for forståelse på kryss av kulturer.
– Vi reist en del, men gjennom film får du sett nye deler av verden både visuelt og kulturelt. Skal en holde seg oppdatert på hva som foregår i andre kulturer, er film et bra sted å starte, forteller Arne.
Begge forteller at de skal se flere filmer før festivalens siste snurres søndag kveld. De har tidligere år vært ivrige kinogjengere under Film fra Sør.
– Vi har sett mye bra, og det er noe helt spesielt med magien som skapes i kinosalen. Det er spennende å høre ulike regissørers meninger og ytringer, men hadde kanskje vært enda mer interessant om publikum fikk spurt dem ut før filmen, sier Modgunn og smiler lurt.