Central Airport THF
Et sted, et landskap eller en institusjon kan si oss noe viktig både om historien og fenomener i vår egen tid. Det er premisset i Central Airport THF, en tankevekkende dokumentar som tilfører noe viktig til debatten om flyktningkrisen – med noen av de samme kvalitetene som Gianfranco Rosis Havet brenner fra øya Lampedusa (Film fra Sør 2016).
Stedet her er flyplassen Tempelhof ved Berlin, som en gang var Hitlers stolthet og sentral i nazistenes flyvåpen. Nå er den fritidspark for berlinere, og mottakssenter for flyktninger. Filmen fletter stemmer, lyder, landskap og historie inn i hverandre i utforskingen av Tempelhof som et knutepunkt for reiser før og nå. Samtidig følger den 18 år gamle Ibrahim fra Syria og flere andre flyktninger gjennom et år, mens de lengter hjem og prøver å venne seg til det midlertidige ved sin nye tilværelse.
Central Airport THF skildrer steder og mennesker med usvikelig humanisme og øye for detaljer. CFO
Karim Aïnouz (f. 1966) er en filmskaper, manusforfatter og kunstner, født i Brasil med en far fra Algerie. Flere av hans tidligere filmer er vist på store festivaler som Cannes, Venezia og Berlin. Han har blant annet samarbeidet med den dansk-islandske kunstneren Olafur Eliasson, og var en av regissørene i Wim Wenders-prosjektet Cathedrals of Culture (2014).
Originaltittel Zentralflughafen THF
År 2018
Regissør Karim Aïnouz
Fotograf Juan Sarmiento
Produsent Felix von Boehm, Charlotte Uzu, Diane Maia
Produksjonsselskap Lupa Films, Les Films d’Ici, Mar Films
Spilletid 1t 40m
Format DCP
Aldersgrense 9